İş Arayanlar Müjde O İl'e Gidene Ayda 30 Bin Lira Maaş

İş Arayanlar Müjde O İl'e Gidene Ayda 30 Bin Lira Maaş
İş arayanlara müjde! O ile gidene ayda 30 bin lira maaş: Yaş sınırı da KPSS şartı da yok Sezonluk iş arayanlar dikkat! Beklenen güzel haber geldi. O ile gidip çalışana tam 30 bin TL maaş verilecek. Çalışacak işçi bulamıyorlar. Ne yaş sınırı var ne de KPSS şartı var. Giden herkes 30 bin lirayla işe başlıyor. İşverenler dört gözle gelecek işçileri bekliyor. İşte detaylar haberimizde

Asgari ücrete gelen zam sonrası sezonluk işçilerin maaşları iki katına çıkmış durumda. Vatandaşlar sezonluk işleri didik didik araştırırken beklenen haber geldi. İş arayanlara müjde! Yozgat’ta günlüğü 800 ila 1000 lira arasında çalışacak tıpan işçisi aranıyor. Ayda 30 bin TL maaş verilecek. Yaş sınırı da KPSS şartı da yok. Çiftçiler dört gözle gelecek işçileri bekliyor.

İŞ ARAYANLARA MÜJDE! O İLE GİDENLERE 30 BİN TL MAAŞ VERİLECEK

Yozgat’ta çiftçiler, hasat sezonunu açtı. Kimi çiftçi makine yardımıyla yeşil mercimek hasadı yaparken, kimileri de geleneksel yöntemlerle tırpan yardımıyla hasada başladı. Hasat ile birlikte işçi gücü artarken sezonluk işçi alımları başladı. Çalatlı köyünde 40 dönüm alana yeşil mercimek ektiğini belirten 63 yaşındaki Bünyamin Ayverdi, "Arpa, buğday, mercimek, nohut ekiyoruz. Çok uzun yıllardır tırpan ile hasat yaptırıyoruz. Sadece ekinlerimizi biçere veriyoruz. Makine alamıyoruz. 40 dönüm alana yeşil mercimek ektim, yağışlarla birlikte geçen yıla oranla bu yıl mercimekten yüksek verim bekliyoruz." dedi.

YAŞ SINIRI DA KPSS ŞARTI DA BULUNMUYOR

Yozgat’ın Yazıpınar köyünden Çalatlı köyüne yeşil mercimek hasadı için geldiğini söyleyen tırpan işçisi 56 yaşındaki Hıfzı Erdoğan ise çalıştıracak işçi aradıklarını belirterek, "Biz tırpan ile hasadı çocukluktan beri yapıyoruz. Tırpan ile hasat yapan çok fazla kimse kalmadı. Bu iş çok zor. Tırpanla hasat makineye göre biraz daha uygun. Makinede çalışan işçi çok oluyor, maliyeti de yüksek. Onun için tırpan ile hasadı tercih ediyorlar." ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK MESAİ ÜCRETLERİ 1000 TL

Yeşil mercimek hasadı için Çalatlı köyüne gelen 52 yaşındaki İdris Altınok da, "Bizden başka tırpancı kalmadı, 7-8 kişi kaldık. Artık tırpanla biçen çok olmuyor. Eskiden mercimeği elleriyle yolarlardı. Tırpanla şimdi daha kolay. Bir günde bir kişi tırpanla 2.5 dönüm hasat yapar, daha da fazla biçemez. Günlüğümüz 800-bin lira arasında değişiyor, Rabbim
bereket versin."

KAYNAK:sermayesizde.com
Devamını oku » »

Yorum Yap